DE TRAINERS | BERGAFWAARTS

Vujadin Boskov kwam in 1976 vol ambitie over van FC Den Haag: 'Wat voor Mohammedanen Mekka is, de heilige plaats, zoiets is voor de voetballiefhebber Feyenoord', zei de Joegoslaaf bij zijn komst naar de Maasstad. Boskov was keihard, autoritair en gedreven. Twintig jaar nadien was hij nog altijd bekend als een internationale toptrainer, maar bij Feyenoord ging hij kopje onder. Onder Boskov liep Feyenoord, dat afscheid had genomen van Van Hanegem, voor het eerst sinds 1967 Europacupvoetbal mis, zowel in 1977 als in 1978. In 1977/78 gebeurde dat zelfs met een beschamende tiende plaats op de ranglijst. Langzaam maar zeker was de topclub een tobclub geworden.

Boskov ging en Vaclav Jezek kwam. Jezek had het Tsjechoslowaakse elftal aan het Europees kampioenschap van 1976 geholpen en had net als Happel en Boskov eerder in Den Haag gewerkt. Jezek was beminnelijker dan Boskov en stond meer open voor de spelers, maar had verder veel gemeen met zijn voorganger. Ook Jezek was streng, tactisch onderlegd en bezeten van voetbal.

Jezek hield het vier jaar uit bij Feyenoord: van 1978 tot 1982. Hij had het geluk dat de verwachtingen minder hoog waren gespannen. Hij bouwde krediet op door jonge, enthousiaste spelers een kans te geven. Na twee redelijke jaren begon de spelersgroep echter te morren. Een niet onbelangrijke rol speelde het verdwijnen van samenbindende kracht Wim Jansen daarbij. Door ziekte van Jezek werd assistent Clemens Westerhof in 1980/81 tijdelijk hoofdtrainer en na Jezeks herstel behield de niet bepaald bescheiden Westerhof uitgebreidere bevoegdheden dan daarvoor.

Jezek ging in 1982 terug naar zijn geboorteland en overleed in 1995. Voor Feyenoord was hij altijd warme gevoelens blijven koesteren.

Vujadin Boskov (1976-1978)
Boskov, voormalig bondscoach van Joegoslavië, maakte in 1977 zijn opwachting in de Kuip. Hij kwam van FC Den Haag. De man die orde en discipline hoog in het vaandel had staan bleek tactisch bij Feyenoord niet altijd even sterk. Na twee teleurstellende seizoenen keerde hij de Kuip zijn rug toe.




Vaclav Jezek (1978-1982)
In 1978 kwam de sympathieke Vaclav Jezek naar de Kuip. De Tsjech die met het nationale elftal van zijn land in 1976 Europees kampioen werd, gaf in zijn eerste jaar de jeugd een kans. Onder zijn leiding behaalde Feyenoord in 1980 de KNVB-beker. In het seizoen 1980/81 moest hij door ziekte tijdelijk het trainerschap overlaten aan Clemens Westerhof.



INTRO | WONDERELIXER | DE WONDERDOKTER | DE EERSTE OUD-SPELERS | DOMBI'S TERUGKEER | MEER WIJZEN UIT HET OOSTEN | KEIN GELOEL | MENS | KAPPEN EN DRAAIEN | BERGAFWAARTS | OPNIEUW OUD-SPELERS | ABSOLUUT DIEPTEPUNT | HERSTEL ONDER JANSEN | KROMME AAN HET ROER | ANALYTICUS HAAN | DE BESTE VAN NEDERLAND | NIEUWE EUROPESE ROEM | OP ZOEK NAAR SUCCES