|
|
|
Met Mario Been staat er een oer-Feyenoorder aan het roer in De Kuip. De op 11 december 1963 in Rotterdam geboren trainer groeide op in de slagschaduw van Feyenoords thuishaven. De liefde voor rood-wit-zwart kreeg hij met de spreekwoordelijke paplepel ingegoten.
Been begon zijn loopbaan bij FC Rotterdam, maar doorliep vervolgens vrijwel de gehele jeugdopleiding van Feyenoord. Tijdens het AD-toernooi van 1982 debuteerde hij in het eerste elftal. In zes seizoenen en dik 150 officiële duels groeide Been uit tot absolute publiekslieveling. Van de supporters - die de voetballer als één van hen beschouwden - kreeg de technisch zeer begaafde middenvelder met de geweldige pass in de benen al snel de bijnaam ‘Mariodonna’.
In 1988 koos Been voor een Italiaans avontuur. In drie seizoenen bij Pisa werd de Rotterdammer een wereldburger en deed hij onschatbare ervaring op in directe duels met de toppers van de Serie A. Daarna volgden avonturen bij Roda JC, Heerenveen en in Oostenrijk, waarna Been in de zomer van 1993 definitief terugkeerde in Rotterdam. Na nog twee seizoenen bij Excelsior kwam er een einde aan de actieve carrière van Been.
Zijn trainerscarrière begon Been in Kralingen, maar al snel werd hij door Leo Beenhakker als assistent-trainer naar De Kuip gehaald. ‘Don Leo’ zag iets bijzonders in het voormalige straatschoffie: tactisch inzicht én de gave om het beste te halen uit voetballers van diverse pluimage. Aan de hand van eerst Beenhakker en niet veel later Bert van Marwijk leerde Been de fijne kneepjes van het trainersvak. Naast het assistentschap zette hij in 2003 ook zijn eerste succesvolle schreden als hoofdtrainer, toen hij de technische leiding kreeg bij Jong Feyenoord.
In 2005 keerde Been voor even terug in Kralingen, waar hij een jaar lang zeer succesvol was als coach van Excelsior. Nadat hij met die club het kampioenschap van de Jupiler League veroverde, haalde NEC hem binnen als nieuwe trainer. In Nijmegen zou Been de beste trainer uit de clubhistorie worden. Ondanks de bescheiden middelen voerde de Rotterdammer elk jaar weer naar prima klasseringen in de eredivisie, dwong hij via winst in de playoffs Europees voetbal af en slaagde hij er in om in het UEFA Cuptoernooi te overwinteren. Een curriculum waarmee Been het hoofdtrainerschap van zijn grote liefde Feyenoord méér dan verdiende. Als speler haalde Been er in De Kuip naar eigen zeggen bepaald niet alles uit wat er in zat. Als trainer is hij vastbesloten om dat wel te doen.
|
|
|
|
|